• ETUSIVU
  • INFO
  • NÄYTTELYT
  • PLACEMAKING
  • TILAA TAIDETTA
  • MAALIKAUPPA
  • OTA YHTEYTTÄ
  • HAKU
  • English

SAARA SALMI: Myrskynkaatamat – Stormfallen

SAARA SALMI: Myrskynkaatamat – Stormfallen
14.1. – 7.4.2022 // Tripla Urban Art Wall
 
Saara Salmi (s. 1981) valmistui taiteen maisteriksi Aalto-yliopiston taiteuden ja suunnittelun korkeakoulusta 2020. Hän on aiemmin opiskellut kuvataiteita ja animaatiota Limingassa, Tampereella ja Edinburghissa.
 
Salmen tunnetuin työ on uusviktoriaaninen taideprojekti ja muotokuvastudio Atelieri O. Haapala. Nostalgiaa ja todellisuuspakoa tarjoava performativiinen projekti dokumentoi yhteensä tuhansia ihmisiä erilaisista sosiaalisista piireistä tutkien identiteetin rakentumista roolien kautta. Projektista julkaistiin kirja vuonna 2018. Hänellä on ollut näyttelyitä kansinvälisesti ja hänen teoksiaan on useissa kokoelmissa, mukaan lukien Suomen valtion taidekokoelmassa.
 
Maalaukseni esittävät myrskyssä kaatuneiden puiden juurakoita. Mallit näihin metsien jättiläisten muotokuviin olen löytänyt suunnistusharrastukseni kautta.
Suunnistaessani olen törmännyt monumentaalisiin myrskyn kaatamien puiden juurakoihin, jotka ovat saaneet minut pysähtymään. Haarakkeet levittäytyvät eteeni kuin muinaisen olennon raajat tai luut. Seison juurakon edessä ja mielikuvitukseni alkaa muodostamaan tarinoita luonnon hengistä, alttarista tai portaalista toiseen, maanalaisen maailmaan. Tunnen kihelmöivää ihmetystä
ja kunnioituksen tunnetta. Edessäni on todiste sekä puun että sen maasta repineen myrskyn valtavasta voimasta.
Juurakot johdattavat ajatukset pinnan alle hyvin monisyisesti. Monissa kosmologioissa puu esiintyy tiedon puuna tai elämänpuuna, ja edustaa usein yhteyttä ylisen ja alisen maailman välillä. Kun se kaatuu paljastaen juurakkonsa, on kuin maan alta nousisi esiin toinen oksisto, maanpäällisen peilikuva. Maanalainen oksisto on outo ja arvoituksellinen. Se on eläessään kaivautunut kivien ja maa- ainesten lomitse ja luonut laajalle ulottuvan verkoston yhdessä sienirihmastojen kanssa. Se on kuin oma alitajuntamme: piilossa, syvällä ja pimeässä.
 
Instagram: @saaranoemi
 
Näyttelyn Facebook-tapahtuma
ENSI-ILTA: Kera-kollektiivi – kunnes seinät sortuvat ESSI RUUSKANEN: Thoughts while farming

Related Posts

Malminkartano Insta-2

AJANKOHTAISTA, KAIKKI, TAPAHTUMAT

Maltsun musailta 28.8.

Illallinen Malminkartanonaukiolla Insta

AJANKOHTAISTA, KAIKKI, TAPAHTUMAT

Illallinen Malminkartanonaukiolla 27.8.2026

Open Call

AJANKOHTAISTA, KAIKKI, TAPAHTUMAT

OPEN CALL: Concreate 2026 – Kajaani

Kinaporinkatu 2 lh4,
00500 Helsinki
Kauppakeskus REDI, 2. krs
Hermannin rantatie 5
00580 Helsinki

ma-la 10-19, su 12-19

Kun tuloksia tulee, voit selata niitä nuolinäppäimillä ylös ja alas ja siirtyä halutulle sivulle enterin painalluksella. Kosketusnäytöllisten laitteiden käyttäjät voivat selata tuloksia koskettamalla ja pyyhkäisemällä.